Терново

Церковная утварь от производителя

0,00 грн.

Заказ, опт
+38(067)-352-77-75
+38(067)-352-77-79

З наступаючим святом Покрови!

12 октября 2016 г. 8:13

Християни 14 жовтня святкують Покрову – одне з найбільших релігійних свят на честь Покрови Пресвятої Богородиці. Цього дня з особливою урочистістю проходять богослужіння у храмах, присвячених цій події. В Україні з цим днем пов''язані цікаві звичаї та прикмети, про які сьогодні ми розповімо в нашому огляді. Свято Покрови Божої Матері відкривав період весіль в українських селах.

Цікаво і те, що Покрова в Україні одночасно є і святом козацтва, адже славні воїни нашої землі вважали, що покров Богородиці захищає їх від усяких бід і смертей та особливо шанували свою заступницю. Традиції наших мужніх предків відроджуються в наш час. Історія свята За легендами, історія Покрови починається з переказів про чудеса, скоєні завдяки заступництву Богоматері, що розкинула над віруючими своє чудове покривало (омофор, або покров).

За легендами, історія Покрови починається з переказів про чудеса, скоєні завдяки заступництву Богоматері, що розкинула над віруючими своє чудове покривало (омофор, або покров). 
Одна з легенд оповідає, що більше 11 століть тому покров Святої Богородиці врятував жителів Константинополя від завоювання князем Аскольдом. Тоді, будучи ще язичником, він зі своїми воїнами осадив православне місто. Жителям Константинополя загрожувала загибель, але вони стали ревно молитися Божій Матері. І вона врятувала їх, укривши своїм омофором: вороги вже не могли бачити благочестивих городян, і останні врятувалися. Дивовижна подія вразила Аскольда, і він зі своїми дружинниками прийняв християнство.


Є й інша легенда, яка дещо схожа з першою. У 10 столітті на грецьку Візантію напали араби (сарацини). Якраз у цей час у Влахернському храмі в околицях Царграда йшло богослужіння, віруючі стали просити Богородицю про захист. Двом з них, Андрію Юродивому та його учню Єпіфанію, було видіння Божої Матері, яка молилася разом з віруючими і накрила їх своїм покривалом-омофором. Греки перемогли в цій битві, і Візантія була врятована.


Українські козаки завжди по-особливому шанували свято Покрови, адже вважали Богоматір своєю заступницею. Ікона Марії з омофором була в кожному козацькому курені, а головна січова церква завжди була Покровською. З''явився навіть особливий тип ікони – «Козацька Покрова», на якій зображували козаків та їхніх старшин під розпростертим покровом Богородиці. За даними Інституту національної пам''яті, вціліло трохи більше десятка таких ікон. На одній з них ми бачимо навіть зображення Богдана Хмельницького.

На Покрову молилися за воїнів, які перебувають у походах і захищають вітчизну, обирали козацьких отаманів. До нас дійшли перекази про те, як після зруйнування Запорозької Січі в 1775 році козаки, що пішли з рідних місць за Дунай, взяли із собою як найбільшу цінність ікону Покрови Пресвятої Богородиці. Покрова вважається і датою створення Української повстанської армії (УПА), хоча, на думку деяких істориків, дата 14 жовтня спірна. У наш час нащадки славних козаків згадали про традиції батьків і дідів. З 1999 року свято Покрови відзначають ще й як День українського козацтва.


Традиції та обряди на Покрову в українських сім''ях


Традиційні обряди пов''язані як з часом року і сезонністю селянських робіт, так і з народними звичаями. Після Покрови в Україні наступав період весіль. У цей час закінчувалися польові роботи, урожай вирушав у засіки, і з''являвся час для свят. У селах починалися вечорниці, сватання. Дівчата ходили до церкви і молилися до Богородиці: просили, щоб вона покрила голову, щоб не залишитися незаміжньою. Весілля закінчувалися за два тижні до Різдвяного посту. У Карпатах до Покрови поверталися отари з полонин і чумаки, що їздили за сіллю. На Покрову в українських сім''ях була поширена і традиція вішати над вхідними дверима рушник, який раніше був над іконою Богородиці – щоб всі були здорові. Був поширений і звичай просити здоров''я, благополуччя і достатку до хати в такого собі Покрова, який вважався опікуном Богородиці. Після сезону польових робіт, де працювали й діти, у них з''являвся час на навчання. Учні йшли до школи і брали із собою чавунець каші, «щоб наука не йшла в ліс».


Традиційно на Покрову утеплювали будинок, і 14 жовтня зазвичай перший раз затоплювали піч. З того часу практично нічого не змінилося – офіційно початком опалювального сезону вважається 15 жовтня! Був звичай до свята Покрови Богоматері вселятися в новий будинок, щоб його оберігала Богородиця. 


Народні прикмети на Покрову

З цим православним святом, присвяченим Богородиці, пов''язано і безліч народних прикмет. Говорили, що Матір Божа вкриває землю своїм покривалом у вигляді листя або першого снігу і стежили за погодою.


 • Якщо дме низовий вітер з півдня – зима буде теплою;
 • якщо дме північний вітер – навпаки, зима буде холодною;
 • західний вітер віщує велику кількість снігу;
 • якщо вітер мінливий на Покрову, то і зима буде з такою ж мінливою погодою;
 • сильний вітер – до вітряної весни;
 • якщо на Покрову не випав перший сніг, його не буде і в листопаді;
 • перший сніг – до безлічі весіль, зі снігом порівнювали покрив нареченої – фату;
 • також помітили, що якщо на Покрову випав перший сніг, то буде він йти і на Дмитра – 8 листопада;
 • якщо листя з вишень не опало – до теплої зими;
 • відлетіли журавлі до Покрови – до ранньої зими;
 • білка змінила шубку до Покрови – значить зима буде хорошою;
 • вважалося поганою прикметою сіяти після Покрови, говорили: «Хто сіє по Покрові, тому нічого дати корові».За метеріалами сайту http://ua.igotoworld.com

blog comments powered by Disqus

Наверх ▲